Lista ofert - Wymiana szczęk hamulcowych - małopolskie

W tej chwili brak ofert w tej kategorii zobacz inne nasze usługi

Wymiana szczęk hamulcowych - małopolskie

Wymiana szczęk hamulcowych

W motoryzacji pomimo występowania tendencji do wypierania hamulców bębnowych przez hamulce tarczowego to wciąż wiele poruszających się samochodów na naszych drogach jest w nie wyposażone. Swoją nazwę hamulce bębnowe zawdzięczają jedynie konstrukcji, która posiada kształt bębna. Ich głównym element jest zamocowany do piasty koła i podczas jazdy obraca się wraz z nim.

Szczęki hamulcowe natomiast są elementem nieruchomym, na którym przytwierdzone są okładziny cierne. Kolejną częścią umożliwiającą odpowiednią pracę hamulców bębnowych jest rozpieracz szczęk, pozwalający na właściwy docisk szczęk do bębna. Przewidziana w konstrukcji sprężyna umożliwia natomiast powrót szczęk do pozycji, w której nie stykają się bębnem. Wszystkie trzy elementy, o których mowa są przymocowane do nieruchomej tarczy nośnej.

Sama zasada działania hamulców bębnowych jest bardzo prosta. W środku obracającego się bębna zamocowane są dwie szczęki o zaokrąglonym kształcie. Gdy naciśniemy pedał hamulca, rozpieracz szczęk spowoduje ich wypchnięcie na zewnątrz i tym samym dociśnięcie do powierzchni bębna. Warto nadmienić, że w rozwiązaniu bębnowym wymagana siła jest dużo mniejsza niż ta potrzebna w hamulcach tarczowych. Jest to spowodowane poprzez efekt samowzmocnienia.

Rozwiązanie to oczywiście ma swoje wady i zalety. Najważniejszą zaletą w tym przypadku jest dużo wyższa trwałość okładzin ciernych niż w rozwiązaniu opierającym się na klockach hamulcowych. Sama budowa hamulca bębnowego jest dość prosta, przy czym charakteryzuje się większą kompaktowością niż hamulce tarczowe. Odnotowuje się, że ten podzespół jeśli przechodzi okresowe przeglądy może służyć nawet do 100 tysięcy kilometrów. Oczywiście pod warunkiem, że jest stosowany w samochodach osobowych wyłącznie na tylnej osi.

Ze względu na największą wadę hamulców bębnowych czyli przegrzewanie się, są one montowane zazwyczaj na tylnej osi. Jest to spowodowane pełną zabudową szczęk, gdzie okładziny nie mają możliwości dobrze odprowadzać ciepło na zewnątrz. W przedniej osi, która podczas manewru hamowania jest dużo bardziej obciążona – rozwiązanie bębnowe po prostu nie nadaje się. Bębny są również znacznie cięższe niż hamulce tarczowe, co oddziałuje na komfort podróżowania. Kolejnym minusem hamulców bębnowych jest podatność na zanieczyszczenia. W tym aspekcie rozwiązanie tarczowe wygrywa, ponieważ tarcze oczyszczają się samoistnie podczas jazdy pojazdu.

Wymiana szczęk hamulcowych tak jak klocków hamulcowych jest konieczna ze względu na pełnioną przez nie rolę. Oba te elementy ulegają eksploatacji podczas użytkowania samochodu. Wymiana szczęk jest naprawą bardziej skomplikowaną. Występują modele samochodów, gdzie bębny hamulcowe są zintegrowane bezpośrednio z łożyskiem koła. Nieco prościej wygląda to, gdy bęben jest osadzony na piaście. Co więcej podczas wymiany szczęk konieczne jest zdemontowanie układu samoregulującego, ponownego jego zamontowanie i regulacja. Wszystkie te czynności wymagają sporej wiedzy na tematu działania tego podzespołu.

Ponadto powszechnie znany „ręczny” działa na bazie hamulców bębnowych, dlatego też niezbędne jest jego wymontowanie i odpowiednie wyregulowanie podczas wymiany szczęk hamulcowych.
Jeśli podejrzewamy, że nasze hamulce bębnowe wymagają wymiany szczęk zazwyczaj zaleca się tego typu czynność do zrealizowania w profesjonalnym warsztacie. Ze względu na fakt, że wymiana szczęk wiąże się z demontowaniem i regulacją innych podzespołów jest to proces złożony, który wymaga znacznego doświadczenia. Przy okazji wymiany nie możemy również zapomnieć o sprawdzeniu ilości płynu hamulcowego w pompie hamulcowej, w zbiorniczku wyrównawczym. Słyszy się również głosy, że warto skontrolować temperaturę wrzenia tego płynu.

Pamiętajmy, że zużyte szczęki hamulcowe, działające nieskutecznie mogą wpływać bezpośrednio na bezpieczeństwo użytkowników podczas jazdy. Co więcej w takiej sytuacji dużo szybciej zużywają się bębny. Natomiast uszkodzone cylinderki mogą powodować zalewanie szczęk płynem hydraulicznym, który ekstremalnie zmniejsza skuteczność działania hamulców.

Ze względu na własne bezpieczeństwo i innych użytkowników dróg powinniśmy okresowo poddawać kontroli układ hamulcowy. Właśnie od jego kondycji i skuteczności hamowania zależy nasze życie. Jeśli okładziny cierne zamontowane w szczękach są w opłakanym stanie może to spowodować, że po prostu pewnego dnia się nie zatrzymamy w tak krótkim odcinku jakby nam się wydawało. Dlatego lepiej nie ryzykować i sprawdzać okresowo stan naszych hamulców.